KODUKORD
LASTEAED VÄIKE PAULINE KODUKORD
Käesoleva kodukorra aluseks on Koolieelse lasteasutuse seadus, Lasteaed Väike Pauline põhikiri, Tervisekaitsenõuded koolieelses lasteasutuses tervise edendamisele ja päevakavale, Eesti Vabariigi lastekaitse seadus ja teised õigusaktid, mis puudutavad lasteaia tegevuse korraldamist.
Lapse lasteaeda toomine ja koju viimine
Laps on lasteaeda oodatud esmaspäevast reedeni kella 8.00 – 18.00.
Valverühm on avatud hommikuti 7.30 – 8.00 (ainult eelneval kokkuleppel) ja vajadusel õhtuti 17.00 – 18.00. Valverühm ei asu kindlas rühmaruumis ning töötab vastavalt pedagoogide töögraafikule.
Hommikul annab lapsevanem või lapsevanema poolt volitatud isik lapse isiklikult üle õpetajale. Palun teatage õpetajale, kui lapsele tuleb õhtul järele lapsevanemate poolt volitatud isik.
Laps tuleb lasteaeda puhanuna, puhtalt riietatuna ja tüdrukutel pikad juuksed patsis.
Laps tervitab kohalolijaid - tervitus annab märku lapse ühinemisest rühmaga. Õpetaja tervitab last sõbralikult nimepidi, annab lapsele mõista, et ta on teretulnud.
Usaldage lapse õpetajat ja rääkige kodustest juhtumitest, mis võivad mõjutada teie lapse päeva (magamata öö, hirmud, tervisehäired jm), siis saame last mõista ja aidata.
Laste ealistest vajadustest lähtuvalt on iga rühm koostanud päevakava ja tegevuskava, millega saab lapsevanem tutvuda rühmas. Lapsevanemal on õigus tuua ja viia laps lasteaiast endale sobival ajal. Palume arvestada, et see ei segaks rühma päevarütmi ja tegevusi. Seepärast on eelistatud aeg tuua laps lasteaeda enne õppetegevuse algust (9.30). See annab lapsele võimaluse kohaneda rühmaga.
Päeva lõpus jäetakse õpetajaga hüvasti nii rühmast kui ka õuest lahkudes. Hüvastijätmine on õpetajale märguandeks lapse turvalisest kojuminekust. Lapsevanemal palume lapsele järele tulla hiljemalt 17.45, et jõuda laps riietada.
Lasteaeda tulles ja lasteaiast lahkudes suletakse väravad.
Sellest hetkest, kui lapsevanem saabub lapsele lasteaeda järele on laps tema vastutuse ja järelvalve all (sh peod, õuealale mängima jäämine jms).
Turvalisuse tagamiseks ei ole lubatud lastevanematel sõita maja taga olevasse parklasse.
Lapse haigestumised ja puudumised
Lapsevanem on kohustatud tagama, et lasteaeda tuleb terve laps. Haige lapse hoiukoht on kodu. Rühmaõpetajal on õigus mitte vastu võtta last, kellel on silmnähtavad haiguse tunnused (lööve, palavik, silmapõletik, äge nohu või köha) - esineb oht nakatada teisi rühmas viibijaid (SM määrus 24.09.2010 nr 61 § 13 lg 1).
Lasteaeda pole lubatud tuua ravimeid, va erikokkuleppel lasteaiaga krooniliste terviserikete puhul ja vanema vastutusel.
Kõik lasteaias viibivad lapsed osalevad õuetegevustes, kui laps ei saa tervislikel põhjustel õue minna, siis jääb ta koju lapsevanema hoole alla.
Lapse haigestumisest kodus või puudumisest muudel põhjustel teavitada lasteaeda. Nakkushaiguse puhul palun teatada arsti poolt kinnitatud diagnoos.
Lapsevanem teavitab lasteaeda, kui laps vajab erikohtlemist (allergia jm).
Rühma pedagoog teatab lapsevanemale koheselt lapse haigestumise või vigastuste korral lasteaias olles.
Rühma pedagoog kutsub vajadusel kiirabi ja annab lapsele esmaabi.
Lapse individuaalsed vajadused
Lasteaeda tulev laps saab iseseisvalt hakkama või vähest abi vajades tualetis käimisega (laps ei ole mähkmetega), riietumise ja söömisega.
Lapsel on rühmas olemas vahetusjalatsid, salvrätid nina puhastamiseks, kamm (tüdrukutel juuksekumm) ning lõunauinakuks sobivad pidžaama, öösärk või T-särk.
Lapsel on ilmale sobilik, kergesti selga pandav, lihtsate kinnitustega õueriietus. Lasteaia õueriietuse valikul arvestada määrdumisega – et laps saaks osaleda meelepärastes tegevustes. Lapsevanem selgitab lapsele, millised on tema õueriided.
Lapse heaolu arvestades on lapsel lasteaias mõistlik hulk tagavarariideid. Lapsevanem jälgib igapäevaselt, et lapse kapp on korrastatud. Viib lasteaiast ära mittevajalikud riideesemed, meisterdused jm.
Suveperioodil on vajalik peakate, soovitavalt oma joogipudel.
Jalgrattaga sõites peab olema peas jalgrattakiiver (SM määrus 24.09.2010 nr 61 § 9 lg 9).
Et ära hoida riiete ja jalanõude (ka teki ja padja) kadumist ning vahetusse minemist markeerib vanem lapse riided ja jalanõud lapse nimega.
Laps võib lasteaeda iga päev kaasa tuua ühe oma kaisulooma.
Täiendav mänguasjade päev lepitakse kokku rühma lastevanemate koosolekul (rühma reeglid). Mänguasjapäeval võib laps rühma kaasa võtta isiklikke mänguasju, arvestades sellega, et õpetaja ei vastuta nende kadumise või katki minemise eest. Oma mänguasja kaasa võtmisel kehtib põhimõte: "Ma ei ole kade ja luban ka teistel oma mänguasjaga mängida. Pean meeles, et viin oma mänguasja koju tagasi."
Lasteaeda ei ole lubatud tervisele ohtlikke ja militaarseid mänguasju. Mänguasjadeks ei ole terariistad ega mobiiltelefonid. Õpetajal on õigus need lapselt hoiule võtta ja õhtul tagastada lapsevanemale.
Lapse toitlustamine
Lasteaias on kaks toidukorda:
Lõunasöök kell 12.00-13.30
Oode kell 15.00-16.30
Kodust kaasa võetud hommikusööki saavad lapsed süüa kella 9.30-ni. Hilisematele saabujatele palume mitte hommikusööki kaasa panna.
Toidust loobumiseks tuleb teatada sama päeva hommikuks hiljemalt kell 8.30. Peale 8.30-t teatatud puudumisest ei saa toidupäeva maha arvata, küll aga järgmist.
Vanem teavitab rühmaõpetajat, kui laps on toiduainete suhtes allergiline.
Toitlustamisel lähtutakse põhimõttest: "Enne maitsen, kui otsustan toidu üle!"
Koostöö
Lapsevanemaga sõlmitakse leping. Tartu linna toetust arvestatakse vastavalt kehtivale määrusele. Lapsevanem on kohustatud tasuma lasteaiatasu arvel märgitud kuupäevaks. Lapsevanema poolt arve tasumata jätmisel kahe kuu jooksul võib lasteasutus peatada lepingujärgsete kohustuste täitmise ning keelduda lapse lasteasutusse lubamisest.
Lapsevanema ja õpetaja usalduslik suhe loob lapsele turvalise õpi- ja kasvukeskkonna lasteaias. Laste arengut toetavad lasteaias lisaks rühmaõpetajatele logopeed, muusika- ja liikumisõpetaja.
Rühmadel on isiklik telefoninumber ja meiliaadress. Õppetegevuste kestel ei vasta õpetajad telefonile. Rühmameile vaadatakse hommikupoole enne õppetegevuste algust.
Lapsevanemad on väga oodatud osalema rühma igapäeva töödes ja tegemistes, eelnevalt kokkulepituna rühmaõpetajatega.
Lapsevanemad on väga oodatud osalema rühma koosolekutel, ühisüritustel ja nõukogus.
Lapsevanem saab lasteaia kohta olulist infot kirjalike teadetena “rühma seinalt”, kodulehelt või e-maili teel.
Lapsevanemal on õigus tutvuda õppekava, tegevuskava ja lasteaia arengukavaga. Iga rühm on lastevanematele tutvumiseks välja pannud laste tööd ja kuu tegevusplaanid (digitaalselt).
Lapsevanemal on õigus saada informatsiooni oma lapse päeva tegemiste kohta rühmaõpetajalt hommikuti või õhtuti (arvestades rühmaõpetaja tegevuste ja tööajaga).
Õpetajal on õigus lapse arengu jälgimise eesmärgil teha kirjalike märkmeid, mis on lasteaia sisedokument (pedagoogidele). Lapse arengu kohta saab vanem põhjalikumat informatsiooni arenguvestlustel.
Sünnipäevade tähistamised toimuvad igas rühmas oma traditsioonide järgi. Lapse sünnipäeva tähistamise aeg ja viis lepitakse eelnevalt kokku rühmaõpetajaga.
Lasteaia üritustel, kus osalevad ka vanemad, on lapsed vanema vastutuse ja järelvalve all.
Lapsevanem vastutab oma lapse voodipesu vahetuse ja puhtuse eest. Soovitatav pesu vahetuse aeg on iga kahe nädala tagant.
Lapsevanem arvestab, et eelkooliealine laps vajab keskpäeval puhketundi. Laps veedab vaikse tunni voodis magades või lesides – nii võimaldatakse uinuda kõigil lastel, kes lõunaund vajavad.
Lapsevanem on nõus, et laps osaleb lapsevanemale etteteatatud rühma õppekäikudel. Õppekäikudel vastutavad lapse turvalisuse eest kaks täiskasvanut.
Õpetajal on õigus nõuda lastelt ja lapsevanematelt kodukorra ja rühmareeglite täitmist.
Lahkhelid rühmas olevate laste vahel lahendatakse õpetaja kaasabil. Lapsevanem ei ole teiste laste noomija ega karistaja.
Arusaamatuste korral pöörduda esialgu õpetaja poole, seejärel vajadusel direktori poole.
Lasteaed on suletud riigipühadel, Uusaasta (1.01), Vabariigi aastapäev (24.02), suur reede (reede), Võidupüha (23.06), Jõulud (24.12) ning vahetult eelneval tööpäeval suletakse lasteaed 15.00.
Lasteaias on talve- ja suvevaheaeg, jõuludest uue aasta esimese tööpäevani ning juunist augusti teise töönädalani (koondrühm avatakse 10ne lapsega).
Turvalisus
Lastel on lasteasutuses õigus vaimselt ja füüsiliselt tervislikule keskkonnale ja päevakavale, eneseusaldust ja vaimset erksust toetavale tegevusele ning pedagoogide igakülgsele abile ja toetusele alushariduse omandamisel.
Lasteaia päeva jooksul lahendab laste omavahelisi sotsiaalseid juhtumeid rühma õpetaja. Kui laps käitub viisil, mis on ohtlik teistele, näiteks ründab teist last või õpetajat, on õigus selline tegevus katkestada. Pedagoog peab sekkuma, kui näeb last, kes ründab teist last või meeleheites enda valu trotsides lõhub asju. Lasteaia direktoril on õigus nõuda oma töötajatelt, kes olid süü- või väärteo tunnistajaks, kirjalikku seletust.
Lapse pideva agressiivse ja ettearvamatu käitumise (seab ohtu kaaslaste turvalisuse) ning lasteaias kehtivatele reeglitele mitteallumise korral on lasteaial õigus laps mõneks ajaks lasteaiast kõrvaldada.
Lasteaia personal on kohustatud andma teavet valla- või linnavalitsuse ametnikule, kelle pädevusse kuuluvad sotsiaaltöö- või lastekaitseküsimused, kui on selgunud, et lapse kodune kasvukeskkond on ebarahuldav või kui laps on kehalise, emotsionaalse või seksuaalse väärkohtlemise ohver.
Laste ja töötajate vaimset või füüsilist turvalisust ohustavate olukordade ennetamisel, neile reageerimisel, juhtumitest teavitamisel, nende juhtumite lahendamisel lähtutakse “Lasteaed Väike Pauline hädaolukorra lahendamise plaanist”.
Tugisüsteemide toimimine
Lapse arengulisi erivajadusi märgates algatab rühmaõpetaja lapse arengu toetamiseks koostööd pere, logopeedi ja teiste kolleegidega.
Lasteaia logopeed toetab lapse arengut, teeb koostööd pedagoogidega ja nõustab lapsevanemaid. Teeb ettepanekuid eriarstide konsultatsioonidele suunamiseks ning vormistab vajalikud väljavõtted. Logopeedi kontakttelefon on rühmas infostendil, ning täiendavat infot saab küsida rühmaõpetajalt.
Probleemide ennetamiseks ja lahendamiseks pakuvad lasteaedele, õpetajatele, lastele ning nende vanematele nõustamist ja kriisiabi: Tartu Rajaleidja Keskus; Tartu Hariduse Tugiteenuste Keskus; Tartu Nõustamis- ja Kriisiabi Keskus.
Isikuandmete kaitse
Vastavalt isikuandmekaitseseadusele tähendab isikuandmete avaldamine MTÜ Lasteaed Väike Paulines järgmist: laste nimekirjade ja sünnikuupäevade esitlemist infostendidel, fotode ja eesnimede paigutamist internetti, lasteaia tegevuste jäädvustamist fotodele ja digitaalsetele infokandjatele.